top of page

Ramie

Tato rostlina z čeledi kopřivovitých se pro výrobu textilií používá více než 6000 let. Kromě toho se s ní můžete také setkat v čínské a vietnamské kuchyni. Ramie roste pouze v tropickém podnebí, zejména v Asii a jejím největším producentem je zcela suverénně Čína. Pro pěstování ramie se nemusí používat žádné pesticidy ani herbicidy a rostlina není náročná na vodu.


Vlákna ramie jsou sněhově bílá a mají hedvábný lesk. Textilie jsou na omak trochu hrubší, podobně jako len, oproti kterému se však méně mačkají. Na nošení jsou velmi příjemné. Mimo to je tento materiál odolný vůči plísním a bakteriím, narozdíl třeba od bavlny. Ramie dokáže absorbovat mnoho vlhkosti a zároveň působit na omak suše. Spolu s chladivým efektem je tedy ideálním materiálem pro vzdušné letní oděvy.

Negativní vlastností je malá odolnost proti otěru za sucha, kvůli které se mohou vytvářet žmolky v místech, kde dochází ke tření textilie. Tomu se často předchází použitím vhodné vazby spolu s textilní úpravou.


Oděvy z ramie jsou dražší, a ne příliš rozšířené. Je tomu tak především kvůli náročnosti zpracování. Budete-li chtít vyzkoušet nějaký netradiční materiál, sáhněte po ramii.Ramie

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page