top of page

Vlna

Vlna je přírodní materiál získávaný ze srsti ovce domácí. Po tom, co se ovce oholí, roztřídí se rouno podle kvality. Ovcím totiž roste na různých místech těla odlišně kvalitní srst. Následuje proces praní, kdy dochází k odstranění rostlinných a živočišných nečistot. Jednou z nich je tuk voskovitého charakteru – lanolin. Ten se potom používá v kosmetice nebo farmakologii. Pokud tedy Váš krém obsahuje lanolin, už víte, odkud tato látka pochází. Poté už dochází k samotnému předení, kdy je na výstupu vlněná příze. Z té se pak pletou hotové výrobky či úpletová metráž, nebo putuje do tkalcovny, kde se z ní utká látka.


Existuje několik druhů vlny z různých plemen ovcí, takže se zmíním o vlastnostech vlny jen obecně. Vlna je krásně hřejivý materiál, který je velmi prodyšný, ale zároveň nepohlcuje pachy. Je vhodná pro lidi s citlivou pokožkou a pro alergiky. Jednou velmi praktickou vlastností vlny je pružnost. Vlněné oblečení někdy stačí pouze nechat vyvěsit a nemusí se žehlit.


Zajímavé je, že na rozdíl od některých jiných přírodních materiálů vlna nehoří. Přesněji řečeno, po zapálení se vlna sama uhasí.
Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page